Jules et Jim Film İncelemesi

Henri-Pierre Roché’nin aynı adı taşıyan romanından uyarlama, Yeni Dalga akımının karakteristik özelliklerini taşıyan François Truffaut’nun 1962 yapımı filmidir. Sinemanın ve insanlığın geleneğine bir tokat niteliği olarak değerlendirilebilir ve aynı zamanda Truffaut sinemasını anlamak için güzel film olduğunu düşünüyorum. Sinema tarihinde bu filmden etkilenmiş birçok aşk üçgeni filmi bulmak mümkündür, bu bağlamda popüler kültürün filmlerinin de […]

By.

min read

HyperFocal: 0

HyperFocal: 0

Henri-Pierre Roché’nin aynı adı taşıyan romanından uyarlama, Yeni Dalga akımının karakteristik özelliklerini taşıyan François Truffaut’nun 1962 yapımı filmidir. Sinemanın ve insanlığın geleneğine bir tokat niteliği olarak değerlendirilebilir ve aynı zamanda Truffaut sinemasını anlamak için güzel film olduğunu düşünüyorum. Sinema tarihinde bu filmden etkilenmiş birçok aşk üçgeni filmi bulmak mümkündür, bu bağlamda popüler kültürün filmlerinin de etkilendiği bir filmdir.

Film aşırı uçlarda olan Catherine, Jules ve Jim karakterleri ekseninde dönüyor ve yaşadıkları problemler nedeniyle daha karmaşık olaylara ve durumlara sürükleniyorlar. Ayrıca ilişkilere ve olaylara bakış açısında taşıdığı farklılıklarla içinde hoş tespitler barındıran bir film olduğunu düşünüyorum. Önyargısız bir şekilde ayrıca hikaye anlatıcılığına, karakter derinleştirilmesine ve başarıyla kotarılan görselliğe odaklanarak izlenmeli. Kamera ve anlatımın daha çok Jules ve Jim üzerinden olması da ayrı bir detay bu filmle ilgili.

Catherine’in yaşadığı ikilemler ve aniden kaçıp gitmeleri, Jules’e acı vermesi ve tüm olanlar güzel bir aşk ve aynı zamanda dostluk filminin içinde başarılı bir şekilde anlatılmış ve nihayetinde Vanilla Sky da dahil olmak üzere birçok günümüz filmine etkisi anlaşılır hale geliyor. Sinek sahnesiyle de ayrıca hafızalarda yer etmiş bir filmdir ve Amelie filminde de anlatım açısından benzerlik taşıdığı söylenebilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *