Frank Film İncelemesi

Lenny Abrahamson’un yönettiği 2014 yapımı Frank komedi ve dram gibi iki zıt türü aynı potada eriten bir film olarak değerlendirilebilir. Filmin ilham kaynağı ise İngiliz punk grubu The Freshies’in üyelerinin hikayesi. Bu hikayeye Jon’un gözlerinden tanıklık ederken kendimizi ilginç bir müzik grubunun maceralarına, kaygılarına ve yol ayrımlarına eşlik ederken buluyoruz. Michael Fassbender, Maggie Gyllenhaal ve […]

By.

min read

Lenny Abrahamson’un yönettiği 2014 yapımı Frank komedi ve dram gibi iki zıt türü aynı potada eriten bir film olarak değerlendirilebilir.

Filmin ilham kaynağı ise İngiliz punk grubu The Freshies’in üyelerinin hikayesi. Bu hikayeye Jon’un gözlerinden tanıklık ederken kendimizi ilginç bir müzik grubunun maceralarına, kaygılarına ve yol ayrımlarına eşlik ederken buluyoruz. Michael Fassbender, Maggie Gyllenhaal ve Scoot McNairy’nin başrolünde yer aldığı Frank, özellikle Michael Fassbender’ın oyunculuğu başta olmak üzere başarılı oyunculuklarıyla gözlerimizi dolduruyor.

Frank; genç bir müzisyen olan Jon’un, asla çıkarmadığı büyük bir kafa takarak yaşamını devam ettiren Frank’in liderliğindeki bu ilginç gruba katılmasını ve ardından yaşananları konu ediniyor. Başta bocalayan Jon kısa sürede onlardan biri haline geliyor ve filmi de onun düşüncelerinin arasından izliyoruz.

Jon onlardan biri haline gelmekle kalmayıp grubu başka bir evreye taşımaya kalkıyor ve onlardan habersiz her şeyi kayıt edip internette yayınlamaya başlıyor. Bu çabası sonuç verince grup genele hitap edip daha “hoşa giden” müzikler yapmak ya da kendi oldukları gibi yola devam etmek gibi yol ayrımlarıyla yüzleşiyorlar. Bu yol ayrımı tabi ki grup üyeleri arasında da birtakım ayrılıklara yol açıyor.

Film özellikle müzikle uğraşan izleyicilerinin kalbini kazanırken, birçok duyguyu hissettirebilen samimi ve dopdolu bir film olmasıyla genel izleyiciye de hitap ediyor. Bir ölünün küllerini dökme gibi dram içerikli bir sahnede bile absürtlük içeren bir film olarak absürt komedi ve durum komedisi severlerin de beğeneceğini söylemek mümkün. Gerçek bir hikayeden ilham alınmış olması ise bir başka güzel detay. İyi seyirler şimdiden!

One response to “Frank Film İncelemesi”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *