She Dies Tomorrow Film İncelemesi

Amy Seimetz adlı genç yönetmenin 2020 yapımı bu filminin yönetmenin adını duyurduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle komedi, dram türündeki filmin süresi gayet makul tutulmuş çünkü durağan yapıda ve aksiyona pek yer vermeyen bir yapım. Yaratılmak istenen atmosferi seyirciye hissettirmeyi amaçladığını varsayarsak bu çabasında başarılı olmuş mudur? Ben olduğunu düşünüyorum. Konusundan bahsedelim, Amy adlı orta yaşlı bir kadın […]

By.

min read

Amy Seimetz adlı genç yönetmenin 2020 yapımı bu filminin yönetmenin adını duyurduğunu söyleyebiliriz. Öncelikle komedi, dram türündeki filmin süresi gayet makul tutulmuş çünkü durağan yapıda ve aksiyona pek yer vermeyen bir yapım. Yaratılmak istenen atmosferi seyirciye hissettirmeyi amaçladığını varsayarsak bu çabasında başarılı olmuş mudur? Ben olduğunu düşünüyorum.

Konusundan bahsedelim, Amy adlı orta yaşlı bir kadın filmin adı üzerinde olduğu gibi nedensizce yarın öleceği hissine kapılmıştır ve hatta bundan emindir. İnternetten deri ceketlere bakıp, kendi derisinden bir ceket yapılması için araştırmalar bile yapar. Bir arkadaşına bu durumu bahsedince arkadaşının doğal olarak tepkisi bunun saçmalık olduğunu söylemek olur fakat sonrasında bu bulaşıcı hastalıkvari düşünceye kendisi de kapılır ve adeta bir zincir oluşur. Tanıdığı, etkileşimde bulunduğu herkes en kısa sürede bu zincirin başka bir halkasına dönüşüyordur. Ve herkes ortalıkta yarın öleceğim diye dolaşıyor özetlemek gerekirse.

Söylemek isterim ki 2020 bir film olsaydı bu film olurdu herhalde zaten bu yılın yapımı kendisi. Özellikle yaşadığımız pandemi nedeniyle bulaşıcı hastalıklar ve virüslerle ilgili filmlere sarıp onları tükettiyseniz bir de bu farklı bakımdan ele alınmış “bulaşıcı hastalık” filmini izlemenizi öneririm. Film boyunca herkes birbirine bu iç karartıcı düşünceyi bulaştırıyor, herkes buna oldukça ikna oluyor ve bir salgın gibi yayılıyor. Nitekim film afişinde “en büyük korkun yayılıyor” yazıyor. Konusunun ilginç olduğu söylenebilir ama filmi izleten diğer etmenin görsellik olduğunu düşünüyorum, yani görsellikle taçlandırılmasa da kendini izletebilirdi ama beğenilmesi üzerinde önemli bir etkisi var. Kullanılan renk paleti, kameranın açıları, konumlandırılışı…

Ve nihayetinde filmler bir noktada seyirciyi ikna ederler diyebiliriz, biz seyirciler ikna edilmeyi, başka hikayelerin ya da “varsayımların” içine dahil edilmeyi severiz. Bu yüzden dramatik örgünün başarılı kurulması gerekli tabi ki. Bu açıdan film yarın ölme durumunuzun mümkünlüğünü de masaya yatırıyor ve yüzünüze bunu çarpıyor. Film hem karamsar hem değil, bu bakımdan değerlendirmekte zorlandım. Oldukça canlı renklerin kullanılmasının da, afişten de görülebileceği üzere, kararımda etkili olabileceğini düşünüyorum.

Oyunculuğa gelince başrolde Kate Lyn Sheil var ve oldukça başarılı filmdeki performansı. Oyunculara bakıldığında çok popüler yüzler göremiyoruz ama oyunculuk anlamında genel olarak başarılı ve “ikna edici” olduğunu söyleyebilirim.

Yazımı gayet keyifli bir film olduğunu ve izlenmesini tavsiye ettiğimi söyleyerek bitiriyorum. İyi seyirler!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *